W ostatnich latach daje się zauważyć wyraźny rozwój rynku najmu nieruchomości w Polsce. I mimo, że wynajmowanych nieruchomości jest w Polsce wciąż dużo mniej, aniżeli w krajach europejskich, to widać wyraźnie tendencję wzrostową.
Wśród wynajmowanych mieszkań nieustannie największą popularnością cieszą się mieszkania dwupokojowe, kawalerki i mikrokawalerki. Zmieniły się jednak wymagania klientów, którzy oczekują dobrej lokalizacji i wyposażenia, ale również prostoty obsługi i rozliczeń.
Popularną praktyką stał się zakup mieszkania przeznaczonego na wynajem – dziś więc praktycznie każdy deweloper ma w swojej ofercie takie lokale i to właśnie one sprzedają się najszybciej. Najbardziej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe i kawalerki, choć popularnością cieszą się również większe lokale, w przypadku których występuje możliwość podzielenia na mniejsze mieszkania lub mikrokawalerki. Coraz częściej wynajmowane są też pojedyncze pokoje z osobnym węzłem sanitarnym, które gwarantują ich mieszkańcom odpowiedni poziom prywatności. Stosunkowo nowym zjawiskiem na rynku jest dynamiczny rozwój gałęzi najmu krótkoterminowego.
Wraz z rosnącą świadomością społeczeństwa, zwiększają się również wymagania wynajmujących. Poza metrażem i ceną, istotne jest dla nich też usytuowanie nieruchomości względem ważnych dla jego przyszłych mieszkańców punktów (np. miejsc pracy), ale również wyznaczone miejsce parkingowe czy wyposażenie mieszkania. Z tego też powodu wynajmujący chętnie korzystają z pomocy specjalistów w zakresie aranżacji i dekoracji wnętrz, co pozwala oferowanemu przez nich mieszkaniu wyróżnić się na tle innych i gwarantuje szybszą finalizację najmu.
W ostatnich latach zauważyć można również, że stan techniczny lokali przeznaczonych na wynajmem jest coraz lepszy. Mieszkania wyposażone w proste, ponadczasowe meble i sprzęty AGD znanych marek, często oferujące dodatkowe udogodnienia w postaci np. klimatyzacji, powoli stają się standardem. Wiąże się to bezpośrednio ze zmieniającym się profilem nabywcy. Dawniej był to najczęściej student, który nie dostał miejsca w akademiku. Dziś to najczęściej młoda, pracująca osoba, dla której ważne są prywatność i względny komfort. Źle utrzymane lokale, niechlujnie urządzone, mogą skutecznie odstraszyć przyszłego najemcę. Z tego powodu dużą wagę przywiązuje się do odpowiedniego przygotowania nieruchomości do oględzin, a coraz popularniejszą praktyką staje się doposażanie mieszkania zgodnie z życzeniem najemcy (np. w suszarkę elektryczną, narożnik zamiast sofy itp.)
Wiąże się to z zauważalną tendencją do walki o dobrego najemcę. Taka osoba, która posiada cechy dobrego najemcy, znacznie łatwiej może wynegocjować korzystne warunki najmu czy określić dodatkowe wymogi, które musi spełnić na jej życzenie wynajmujący. Specjaliści uważają, że już niedługo na rynku pojawi się system oceniający kandydata na najemcę pod kątem jego rzetelności i korzyści z ewentualnego najmu.
Szacuje się, że rynek najmu będzie się w najbliższych latach wciąż rozwijał, dlatego kupno mieszkania jest przez niektórych uważane jako inwestycja – gdyż przy obecnym poziomie rozwoju gospodarczego Polski zysk z najmu jest większy niż z produktów bankowych.