Popularność książki „Hygge. Klucz do szczęścia”. M. Wikinga (dyrektora Instytutu Badań nad Szczęściem w Kopemnhadze) sprawiła, że coraz więcej osób stara się poszukiwać przestrzeni, która pozwala czuć się swobodnie, dobrze i w zgodzie z własnymi potrzebami chwili. Duńczycy są znany z tego, że stanowią najszczęśliwszy naród na świecie. Wiele zawdzięczają hygge.
Hygge opiera się na prostocie, zgodnie z zasadą im mniej, tym więcej. Ta filozofia szczęścia pozwala cieszyć się z drobiazgów, celebrować zarówno spotkania z bliskimi, jak i samotne czytanie książki przy kominku z kubkiem parującej kawy. Hygge to nie tylko stan umysłu, ale również sposób ubierania się czy wystroju wnętrz.
Podstawy stylu hygge w domowej przestrzeni to odpowiednie światło. Duńczycy uwielbiają świece i lampy. Światło powinno być naturalne (nie zbyt intensywne). Najlepiej sprawdza się światło świec i ognia (w wielu duńskich domach znajdują się kominki). Świece zapachowe znajdują w duńskiej tradycji szczególne miejsce. Oprócz blasku działają również na węch, co pozwala się zrelaksować. Hygge to również opieranie się na naturalnych materiałach, które nie tylko doskonale się prezentują, ale także są miłe w dotyku. Hygge to nie metal, szkło czy beton, a głównie drewno, wełna, skóry.
Wnętrza w stylu hygge są pełne miękkości w postaci koców/pledów, poduszek, wygodnych kanap. Takie domowe tekstylia zdecydowanie umilają wypoczynek i doskonale dekorują przestrzeń. Nakrycia w ciepłych kolorach, które sprawdzają się w każdym wnętrzu, łączy się z geometrycznymi dekorami (frędzlami, rombami). Wnętrza w stylu hyyge odzwierciedlają ducha mieszkańców. Zazwyczaj znajduje się w nich mnóstwo nawiązań do rodziny i bliskich (zdjęcia, pamiątki itp.). Wnętrza w stylu hygge mogą zawierać w sobie mnóstwo różnorodnych elementów, które razem tworzą harmonijną całość.