Według raportu BIG InfoMonitor suma niezapłaconych zobowiązań najemców prywatnych i firm zarządzających nieruchomościami wzrosła w ciągu roku o 464 miliony złotych. Oznacza to, że na koniec lipca dług z tego tytułu wynosi 1,62 miliarda złotych. Ten sam raport donosi, że w segmencie najmu z kłopotami finansowymi mierzy się jest obecnie 2076 firm.
Koszty utrzymania mieszkania wciąż rosną
Raport BIG InfoMonitor uzupełniono o analizę cen mieszkań i utrzymania lokalu. Zwrócono przy tym uwagę na ustawiczny wzrost stawek za metr kwadratowy zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Trend ten dotyczy też sektora najmu, choć tu korekty w górę od początku 2023 zdecydowanie zwolniły. W 2024 odnotowano pierwsze spadki cen wynajmowanych lokali jednak trwało to krótko. W lipcu bieżącego roku najem znów stawał się coraz bardziej kosztowny. Według statystyk portalu Otodom średni koszt najmu w miastach to 3633 złote. Kwota ta oznacza wzrost o 2,4 % z kwartału na kwartał i o 3,2% w porównaniu do poprzedniego roku.
Warto przypomnieć, że według danych Eurostatu jedynie 13% polaków wynajmuje mieszkania na stałe. Jest to wynik sporo niższy od średniej europejskiej, która utrzymuje się na poziomie 31%. Prócz tego z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK wynika, że zadłużenie najemców i firm zarządzających najmem w okresie od lipca 2021 do lipca 2023 malało. Dług kurczył się średnio o 2% w skali roku. W ostatnim czasie sytuacja ta mocno się zmieniła. Jak wspominaliśmy, w ciągu ostatniego roku wartość nieopłaconych w terminie zobowiązań branży zwiększyła się o 464 miliony złotych i na koniec lipca 2024 wyniosła 1,62 miliarda.
Firmy zarządzające w kłopotach
Mimo że sektor profesjonalnego najmu nieruchomości wciąż się rozrasta, niektórzy administratorzy nie radzą sobie z egzekwowaniem od lokatorów terminowych opłat. Trudności części z nich wynikają też z kiepskiej administracji wewnątrz firmy. Odsetek podmiotów gospodarczych wpisanych do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK od kilku lat oscyluje między 3,3 a 3,8%. Obecnie do rejestrów dłużników wpisanych jest 2076 firm zajmujących się zarządzaniem najmem.
Według InfoMonitora zasób mieszkań na wynajem w Polsce zamyka się w liczbie 1,8 miliona. Aż 40% z nich to nieruchomości należące do gmin lub TBS-ów. Najem instytucjonalny to obecnie tylko 1% wszystkich lokali dostępnych najemcom. Reszta, czyli niemal 60% obejmuje mieszkania należące do osób prywatnych i wprowadzone przez nie na rynek najmu. Część rentierów korzysta ze wsparcia profesjonalnych firm zarządzających. Wszystkie te grupy muszą mierzyć się jednak, że wzrostem kosztów utrzymania lokali mieszkalnych oraz ryzykiem związanym z nierzetelnymi lokatorami. Analiza zebranych danych jasno pokazuje, że coraz trudniejsza sytuacja gospodarcza czyni to zagrożenie bardziej realnym. Lokatorzy, którzy tracą płynność finansową, mogą wpędzić w kłopoty zarówno właścicieli prywatnych jak i profesjonalnych zarządców.