W II kwartale 2021 roku PFR Nieruchomości wystartuje z naborem do programu, o którym już od jakiegoś czas w Polsce jest głośno – Mieszkanie Plus. Gdzie będzie można zgłaszać chęć uczestnictwa? Nabór będzie dotyczył 1040 mieszkań, które już niebawem będą gotowe – wybudowane specjalnie na potrzeby programu. Znajdują się one w Krakowie, Dębnicy, Mińsku Mazowieckim, Łowiczu oraz Radomiu.
Podstawowe informacje
Nabór do programu dotyczy inwestycji, które dostępne będą albo pod koniec tego roku albo na początku roku 2022. Całe przedsięwzięcie będzie kontrolowane przez samorządy i przeprowadzane we współpracy z nimi. Kryteria naboru, na podstawie których przydzielane będą mieszkania, ustanowione zostały przez rady miejskie każdego z wymienionych miast.
Kryteria naboru
Będą zależały od wielu czynników. Chętni będą dostawali punkty i to one zdecydują o tym, czy zostaną zakwalifikowani. Pierwsze skrzypce będą grały takie rzeczy jak:
- Sytuacja rodzinna,
- Aktualne miejsce zamieszkania,
- Miejsce odprowadzania podatków,
- Wiek wnioskującego,
- Wykształcenie wnioskującego,
- Zdolność czynszowa.
Wnioskodawcy sprawdzani będą również w BIG InfoMonitor. Kryteria w różnych lokalizacjach różnią się jednak od siebie a szczegóły znaleźć można w Biuletynach Informacji Publicznej, które znajdują się na stronach Internetowych każdego z samorządów. Weryfikacja jest bardzo dokładna z racji tego, że uczestnictwo w programie w pierwszej kolejności powinny dostać osoby najbardziej potrzebujące – zgodnie z misją, która towarzyszy PFR.
Za co przyznawane będą punkty?
Liczyć trzeba się z tym, że rodziny (szczególnie wielodzietne) będą miały pierwszeństwo przed singlami. Premiowane punktowo będą również osoby niepełnosprawne i seniorzy. Program skierowany jest także do młodych osób, które dopiero startują w dorosłe życie – jeśli zakwalifikują się do „Mieszkanie Plus” z pewnością ułatwi im to pierwsze lata po wyfrunięciu z rodzinnego gniazda.
Niektóre nabory już się odbyły
Od początku tego roku przeprowadzone zostały już dwa nabory – w Katowicach oraz w Świdniku. Zainteresowanie było spore, przez co nie każdy został zakwalifikowany do programu. Katowicki samorząd odnotował bowiem aż czterech chętnych na jedną nieruchomość. W Świdniku było nawet gorzej, ponieważ na jeden lokal przypadało około dziewięcioro wnioskodawców. To dużo, ale warto mieć na uwadze, że program wciąż trwa i dobrze jest się nim interesować, bo nowe inwestycje wciąż powstają i istnieje szansa, że w kolejnych naborach ten, kto za pierwszym razem został odrzucony, otrzyma rządowe wsparcie.
Dzięki PFR przekazanych zostało również 1000 mieszkań w takich lokalizacjach jak Biała Podlaska, Wałbrzych oraz Kępice. Następne 2500 lokali niedługo zostanie wykończonych, m.in. w Krakowie, Dębnicy, Mińsku, Radomiu, Zamościu oraz Łowiczu, i również oddanych do użytku osobom, które zakwalifikują się do programu. To dobry początek programu i świetna propozycja dla młodych osób, rodzin z dziećmi a także seniorów i osób niepełnosprawnych.