Rynek mieszkaniowy

Rynek nieruchomości – trendy wśród inwestorów

 

Rynek nieruchomości jest od kliku lat napędzany przez inwestorów, szukających lepszego niż lokaty bankowe sposobu na inwestowanie kapitału. Jakie trendy obserwuje się w tej grupie?

Znaczna część mieszkań sprzedawanych na rynku kupowana jest przez inwestorów poszukujących lokali na wynajem. W najlepszych lokalizacjach można bowiem na takiej formie inwestycji zarobić znacznie więcej niż na lokacie bankowej. Dodatkowo obecnie sprzyja temu koniunktura gospodarcza – niskie stopy procentowe, czyli niższe kredyty, oraz wysoki popyt.

Największym powodzeniem cieszą się te mieszkania, które najprędzej znajdą najemców, czyli położone w centrach miast lub w ich atrakcyjnych dzielnicach, np. nad morzem. Tego typu nieruchomości to najczęściej lokale dwu, trzy-pokojowe, które ze względu na lokalizację, po odpowiednim przygotowaniu, można wynajmować jako apartamenty z segmentu premium.

Innym trendem wśród inwestorów, którzy zarabiać chcą nie tylko w ciągu sezonu, jest zakup nieruchomości kilkupokojowych. Pokoje takie wynajmowane są pojedynczo, np. studentom, lub robotnikom. Do dyspozycji najemców jest dodatkowo wspólna przestrzeń, w której mieści się łazienka, kuchnia i często także salon. Tego typu mieszkania muszą być położone w pobliżu ośrodków akademickich lub dobrze z nimi skomunikowane.

Wysokie ceny nieruchomości przekładają się na zmniejszenie sprzedaży w niektórych lokalizacjach, szczególnie tam, gdzie osiągnęły zawrotne wysokości. Z tego powodu coraz więcej inwestorów wstrzymuje się z zakupem, czekając na ofertę cenową, a ci, którzy już decydują się na zakup, wybierają dzielnice poboczne, jednak położone blisko centrum lub innych atrakcyjnych punktów miasta. Mieszkania takie nadal cieszą się popularnością wśród turystów, jednak dają inwestorowi również alternatywę w postaci najmu długoterminowego. Co prawda wynajmując mieszkanie na krótki termin można zarobić więcej, jednak część inwestorów decyduje się na dłuższe umowy, ceniąc sobie stabilność, gwarancję regularnych przychodów i minimalny wkład pracy, jaki muszą w taką inwestycję włożyć.

W miejscowościach typowo turystycznych, położonych nad morzem lub w górach, popularnością cieszą się również condo i aparthotele. Jest to alternatywna dla mieszkań firma inwestycji. Polega na zakupie apartamentu w budynku z założenia pełniącym funkcję hotelową. Właściciel lokalu może je wynajmować na własną rękę, może też podpisać umowę z zarządcą budynku, który za odpowiednią opłatą będzie zajmował się wynajmem – przygotuje ofertę, apartament, poszuka najemców itp. Budynki takie najczęściej posiadają również zaplecze usługowe (restaurację, siłownię, czy consierge), co czyni je atrakcyjnymi wśród potencjalnych najemców.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać