Rynek najmu nieruchomości mieszkalnych przez ostatni rok odnotowywał systematyczny wzrost stawek czynszów. Dane z I kwartału 2023 r. pokazują, że sytuacja ta powoli się zmienia. Jak podaje portal Nieruchomosci-online.pl, w największych polskich miastach stawki za wynajem mieszkania zaczęły spadać.
Wybuch wojny w Ukrainie w lutym ubiegłego roku spowodował napływ do Polski dużej fali uchodźców zza wschodniej granicy. Przyczyniło się to do wzrostu liczby osób poszukujących mieszkania na wynajem. Dodatkowym czynnikiem, który spowodował wzrost popytu na wynajem, było zniesienie ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, powrót studentów na uczelnie oraz pracowników do biur, często znajdujących się poza ich stałym miejscem zamieszkania. Większe zainteresowanie wynajmujących przyczyniło się do systematycznego wzrostu kosztów najmu. Pod koniec ubiegłego roku w wielu miastach widać było stabilizację cen, a najświeższe dane pokazują, że ceny za wynajem mieszkania zaczynają spadać.
Analiza kosztów najmu najmniejszych mieszkań pokazuje, że średni czynsz za wynajem w 10 miastach wojewódzkich w I kwartale 2023 roku był niższy niż w IV kwartale 2022 roku. Największe obniżki miały miejsce w Łodzi, Rzeszowie i Katowicach, gdzie czynsze były niższe o ok. 200 zł, czyli ponad 10 procent. W pozostałych dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Lublin czy Toruń ceny spadły od 2 do 6 procent względem ostatniego kwartału 2022 roku. Niewielkie wzrosty cen, na poziomie 2-5 procent, odnotowano w Białymstoku, Bydgoszczy, Olsztynie, Szczecinie i Kielcach. W Gdańsku z kolei ceny kawalerek do wynajęcia pozostały na niezmienionym poziomie.
Podobnie wygląda sytuacja cenowa na rynku najmu mieszkań 2-pokojowych. W 10 największych miastach ceny spadły kwartał do kwartału od 2 do 7 procent. W części miast – w Katowicach, Kielcach, Krakowie, Białymstoku, Toruniu i Warszawie – nie odnotowano zmiany ceny względem końcówki ubiegłego roku, natomiast w Opolu i Rzeszowie średni czynsz najmu dwupokojowego mieszkania wzrósł odpowiednio o 8 procent oraz 1,1 procent. Chociaż dane pokazują, że rynek zaczyna się ochładzać i kwartał do kwartału zauważalne są obniżki cen, to wynajem mieszkania nadal wiąże się z koniecznością ponoszenia dużych kosztów. Od momentu wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą, w niektórych polskich miastach czynsze za wynajem wzrosły nawet o 30-40 procent w porównaniu z początkiem 2022 roku.
Eksperci portalu Nieruchomosci-online.pl zauważają, że na rynku nie odnotowano jak dotąd znaczącego spadku popytu na wynajem mieszkań. Liczba zapytań dotyczących mieszkań do wynajęcia w I kwartale 2023 roku była zaledwie o 4 procent mniejsza niż w ostatnim kwartale 2022 roku. Najwięcej klientów poszukiwało mieszkania do wynajęcia w okresie od kwietnia do września 2022 roku. Wówczas zapytań dotyczących ofert najmu było o 40 procent więcej niż na początku bieżącego roku. Należy pamiętać, że dużą część poszukujących mieszkania na wynajem stanowili Ukraińcy, który przybyli do Polski, uciekając przed wojną, ale także wzmożone było zainteresowanie ze strony osób, które musiały wynajmować mieszkanie, ponieważ przez trudniejszy dostęp do kredytów hipotecznych, odłożyły w czasie plany zakupu własnej nieruchomości.