Od jakiegoś czasu trwa boom na zakup nieruchomości pod wynajem. Jednak rosnące ceny mieszkań powodują, że jego opłacalność spada.
Z uwagi na niskie stopy procentowe umieszczenie oszczędności na lokatach bankowych stało się nierentowne, za to wzrosła atrakcyjność kredytów hipotecznych, których koszt w takich warunkach jest niższy. Znaczna część nieruchomości kupowanych obecnie na rynku stanowi właśnie inwestycję z przeznaczeniem na wynajem. Rentowność takiej inwestycji jest tym większa, im niższa będzie cena zakupu. Niestety z uwagi na rosnące ceny materiałów budowlanych i wykonawstwa, a przez to rosnące ceny samych nieruchomości, opłacalność najmu spadła.
Zgodnie z danymi z sierpnia tego roku, największy spadek rentowności odnotowano w Gdańsku i Łodzi, chociaż w tym pierwszym najem mimo to nadal jest bardzo opłacalny. Tutaj też odnotowano największy wzrost cen w skali ostatnich 24 miesięcy. W Gdańsku zwrot z inwestycji w postaci zakupu mieszkania na wynajem wynosi ok. 6,4 % rocznie, który w porównaniu do 1-2 % możliwego do uzyskania na lokatach jest bardzo atrakcyjny.
Rynek najmu mocno zmienił się w Polsce na przestrzeni ostatnich lat. Wiele z dostępnych mieszkań to lokale nowe, wykończone materiałami wysokiej jakości. Rosną tym samym wymagania najemców, którzy nie chcą już mieszkać w starych lokalach, z dwudziestoletnim wyposażeniem. Dla wynajmujących natomiast jest to coraz wyżej podnoszona poprzeczka, a żeby zarabiać na najmie, muszą oni w mieszkanie stale inwestować.
Jak podaje Home Broker w lipcu i sierpniu rentowność najmu w największych miastach spadła z 5,35 do 5,28 %. Sytuacja ta jest wynikiem rosnących cen materiałów budowlanych oraz kosztów zatrudnienia fachowców, co przekłada się bezpośrednio na wzrost cen mieszkań. Według danych Narodowego Banku Polskiego średnie oprocentowanie lokat wynosi 1,74 %, co czyni najem nadal i tak dużo bardziej opłacalnym.
Lokalizacje, w których na najmie można zarobić najwięcej to niezmiennie Warszawa, wspomniany już Gdańsk i Katowice. Rentowność wypada gorzej w Poznaniu, Łodzi i Kielcach. Należy jednak pamiętać, że nieruchomości na wynajem, jak każda forma inwestowania, wymaga nakładów i wiąże się z pewnym ryzykiem. Po zakupie trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami na odświeżenie mieszkania, remont, czy wyposażenie. Ponadto w trakcie wynajmowania zawsze pojawiają się takie wydatki, szczególnie jeśli najem będzie krótkoterminowy, ten jednak sprawdzi się wyłącznie w dużych miastach i to w ich najatrakcyjniejszych dzielnicach. Ewentualnie w miejscowościach typowo turystycznych, jednak wtedy trzeba się liczyć z sezonowością i brakiem wpływów z najmu przez dużą część roku.
Aby najem był opłacalny, ważne, by mieszkanie było wynajmowane przez cały rok, czasem jednak nie uda się uniknąć pustostanów, czyli okresów, kiedy stoi puste. Wówczas również trzeba się liczyć z koniecznością zapłaty bieżących rachunków z własnej kieszeni.