Dawniej lofty miały szczyt swojej popularności w latach 50. XX wieku. Pierwsze znane lofty znajdowały się w nowojorskiej dzielnicy SoHo. Początkowo z budynków pofabrycznych korzystali artyści. Po pierwsze, ponieważ taka przestrzeń doskonale pasowała do pracowni. Po drugie była tania i przede wszystkim przestronna. Lofty początkowo utożsamiane były z bohemą. Współcześnie świadczą o luksusie.
Apartamenty loftowe cechuje surowy styl, który został rozpowszechniony na całym świecie. Taka oryginalność zyskała rzesze wielbicieli, którzy aranżując swoje przestrzenie nawiązują do nietypowych rozwiązań stylu loftowego.
Wnętrza mieszkań stylizowanych na styl loftowy charakteryzują się surowością. Typowym elementem aranżacji przestrzeni w tym stylu jest widoczność materiałów konstrukcyjnych. Wszelkie instalacje, grzejniki, czy rury pozostają widoczne i nieosłonięte. Bardzo często uwidaczniane są belki na suficie, postarzane drewno. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami we wnętrzach opartych na stylu loftowym jest drewno, stal, cegła i beton. Zestawienie takich surowców we wnętrzu nadaje mu surowego charakteru.
W mieszkaniach nawiązujących stylem do loftowego występują meble o prostych formach, najczęściej drewniane, bądź metalowe. Ponieważ w loftowych wnętrzach symetria nie jest pożądana, meble są swobodne rozmieszczone w całej przestrzeni mieszkania.
Niezwykle istotnym elementem wystroju wnętrz w stylu loftowym jest oświetlenie. Najczęściej wykorzystywane są długie, wiszące lampy o prostych obudowach.
Nie należy rezygnować z marzeń o mieszkaniu w typowym lofcie. Można zaaranżować własną przestrzeń opartą na tym stylu.
Aby w mieszkaniu wykorzystać styl lopftowy można zastosować kilka typowych dla tej aranżacji rozwiązań. Jednym z nich jest pozostawienie jednej ze ścian w surowym stanie. Można również wyeksponować ścianę zbudowaną z cegieł. Niezbędnym elementem jest pozostawienie widocznych instalacji, grzejników, rur itp. Mogą posłużyć np. za półki.
Meblując mieszkanie w stylu loftowym należy decydować się na rozwiązania wykonane z drewna np. postarzanego oraz metalowe sprzęty. Nie ma miejsca w takim wnętrzu na ekspresje kolorów, dlatego tez należy wybierać farby o stonowanych odcieniach takich jak: biele, szarości, czy brązy.