Zakup mieszkania to mieszanina wielu emocji. Od radości z posiadania własnego M, przez stres związany (często) z zaciągniętym długoletnim kredytem, na frustracji z powodu braku wymarzonych płytek łazienkowych skończywszy. Nic tak nie cieszy jak mieszkanie, w którym panuje atmosfera sprzyjająca odpoczynkowi i to „coś”, co sprawia, że nie chce się z niego wychodzić. Wpływ na dobre samopoczucie w mieszkaniu ma bez wątpienia jego aranżacja. Jakie są zatem najczęściej popełniane błędy popełniane podczas urządzania mieszkania?
1. Brak pomysłu na aranżację wnętrza. Łączenie ze sobą elementów z różnych stylów, bez zachowania głównej osi aranżacyjnej sprawia, że w mieszkaniu zaczyna panować chaos. Zestawianie ze sobą przypadkowych rzeczy powoduje, że wnętrzu brakuje spójności. Dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie motywu przewodniego w wystroju i odpowiednie dobieranie do niego dodatków.
2. Zamknięcie się na jedno rozwiązanie i angażowanie całej mieszkalnej przestrzeni w jednym stylu tak, aby wszystko (zarówno stylistycznie, jak i kolorystycznie) do siebie pasowało. Nastawienie na jeden profil wystroju może doprowadzić do braku wyrazu wnętrza, a także monotonnej przestrzeni, która nic nie będzie wyrażać. Taką stagnację aranżacyjną można przełamać włączając elementy, które będą przełamywać konwencję.
3. Stawianie w pierwszej kolejności na wygląd i nie branie pod uwagę funkcjonalności. Inspirowanie się trendami i propozycjami z najnowszych magazynów wnętrzarskich z pominięciem preferencji i upodobań członków rodziny, może sprawić doprowadzić do wielu rozczarowań i frustracji, kiedy mieszkanie zacznie być użytkowane. Bardzo często coś co sprawdza się tylko podczas sesji zdjęciowej do kolorowych czasopism, nijak się ma do codziennego użytkowania. Warto zatem kierować się przede wszystkim funkcjonalnością, w końcu mieszkanie to przestrzeń, w której spędza się bardzo dużo czasu.
4. Nieprzemyślane oświetlenie mieszkania. Zdarza się, że myśląc o oświetleniu w pierwszej kolejności wybieramy rodzaj lamp, a nie ich rozlokowanie względem strategicznych części mieszkania i tego, w jaki sposób spędzamy czas. Czasami zastosowanie oświetlania jedynie na środku sufitu w pokoju nie jest wystarczające i należy zaplanować dodatkowe oświetlenie np. w części jadalnej, nad stołem.
5. Zbyt wysoko powieszone obrazy. Wieszanie dzieł sztuki tuż przy suficie, zdecydowanie zaburza proporcje wnętrza. Poza tym nie pozwala na spokojne oglądanie obrazu. Stąd tez zaleca się, aby obraz wieszać w taki sposób, by, jego środek znajdował się ok. 150 centymetrów od posadzki.