Na warszawskiej Woli powstaje bardzo ciekawa rezydencja o nazwie Vice Versa. Kameralny kompleks składać się będzie z dwóch budynków wielorodzinnych, w których w sumie dostępnych będzie 181 mieszkań o podwyższonym standardzie. Co istotne, oba budynki budowane są wokół zielonego placu, na którym zostaną posadzone drzewa i krzewy. W ten sposób ma powstać miejsce spotkań mieszkańców ze specjalnymi placami zabaw dla dzieci oraz strefami relaksu dla dorosłych. Za realizację osiedla Vice Versa odpowiada firma Yareal, która od dłuższego czasu łączy budownictwo mieszkaniowe z ekologicznością. Dzięki temu wiedzie prym wśród polskim firm pod względem liczby zrealizowanych projektów mieszkalnych z certyfikatem zrównoważonego budownictwa. Nie inaczej jest w przypadku warszawskiego osiedla, które już otrzymało pozytywny wynik certyfikacji BREEAM.
Specjalnie przeprowadzona symulacja komputerowa miała określić przewidywalny poziom zużycia energii, aby dopasować do tego wyniku energooszczędny system oświetlenia LED z czujnikami zmierzchu. W budynkach Vice Versa zamontowane będą również bardziej wydajniejsze pod względem energetycznym windy. Niezwykle atrakcyjna dla przyszłych mieszkańców kompleksu może być możliwość zamontowania we garażu podziemnym osobistej stacji ładowania samochodu elektrycznego. Osoby posiadające auto eklektyczne mogą taką instalację bezproblemowo doprowadzić do własnego miejsca postojowego. Przy realizacji osiedla Vice Versa pracowali ekolodzy, których zadaniem było zadbanie o bioróżnorodność na całym terenie. Dlatego też zaplanowano pośród drzew specjalne budki dla ptaków oraz poidełka. Gatunki roślin, jakie zostaną zasadzone także nie są przypadkowe – mają stanowić naturalne pożywanie dla tamtejszych zwierząt. W większości będą to lokalne gatunki drzew i krzewów, które najlepiej reagują na polskie anomalie pogodowe, a ich podlewanie nie jest czasochłonne.
Rezydencja Vice Versa budowana jest u zbiegu ulic Przyokopowej i Szarych Szeregów. Takie położenie czyni ją niezwykle atrakcyjną, bo bardzo łatwo z tej części Woli dojechać do innych dzielnic Warszawy. Wykonawca zastosował szereg proekologicznych rozwiązań, które mają ułatwić życie mieszkańcom, m.in. systemu inteligentnego zarządzania domem, który reguluje działania oświetlenia czy okien. Za koncepcję architektoniczną odpowiada pracownia HRA Architekci z Warszawy. Oba budynki będą utrzymane w jasnej kolorystce z elementami drewna. Prosta bryła z zabudowanymi balkonami ma harmonijne wkomponowywać się w pozostałe zabudowania na warszawskiej Woli. Mieszkania mają mieć od 28 do ponad 150 metrów kwadratowych powierzchni, dzięki czemu każdy dopasuje wielkość do własnych potrzeb i możliwości finansowych. W planach jest również stworzenie kilku lokali o charakterze usługowym. Ukończenie całej inwestycji planowane jest na lipiec 2020 roku.