Nie wszyscy wiedzą, że wciąż dostępną formą wsparcia w ramach rządowego programu mieszkaniowego są dopłaty do najmu. Plany rządzących mają skupić się w przyszłości na budownictwie czynszowym, a to sprawi, że tego rodzaju wsparciem będzie objętych coraz więcej osób. Warto podkreślić, że dopłaty są spore i można z nich korzystać nawet przez 15 lat.
Dopłaty do najmu – dla kogo?
Dopłaty do najmu w ramach programu Mieszkanie na Start to nieco zapomniana forma wsparcia dla lokatorów. Co ważne wciąż można z nich korzystać i starać się o dofinansowanie do czynszu. Są one dostępne dla mieszkańców gmin, które podpisały odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Jest to cenna inicjatywa, szczególnie w momencie, gdy zapowiadany przed wyborami program #naStart nie ruszy tak szybko, jak się tego spodziewano. Tymczasem dopłaty do najmu są dostępne dla lokatorów od zaraz i stanowią długoterminową formę wsparcia.
Warto przypomnieć, że program Mieszkanie na Start wszedł w życie wraz z ustawą z 20 lipca 2018 o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania (Dz.U. 2018 poz. 1540.) Program nie jest więc nowy, ale ma zastosowanie tylko do nowych lub rewitalizowanych mieszkań czynszowych. O dopłaty mogą starać się też mieszkańcy lokali, które powstały w ramach działania “lokal za grunt” oraz mieszkań wybudowanych w ramach SAN-ów.
W praktyce na dopłaty do najmu w ramach programu Mieszkanie na Start największe szanse mają lokatorzy mieszkań spółki PFR Nieruchomości. Dotyczy to też osób mieszkających w lokalach, które powstały w ramach niektórych nowych gminnych inwestycji.
Co jeszcze warto wiedzieć o dopłatach do najmu?
Według aktualnie obowiązujących przepisów dopłaty mogą być przyznanie na maksymalnie 20 lat, licząc od miesiąca, w którym zakończono inwestycję mieszkaniową. W przypadku najemcy limit stosowania dopłat wynosi 15 lat. Co ważne nabór do programu przeprowadza gmina po zawarciu z inwestorem odpowiedniej umowy. Gdy przyjmowanie wniosków o dopłaty jest zakończone, władze samorządowe zwracają się do BGK o przyznanie stosownych dopłat.
Szczegółowe warunki, jakie należy spełnić, by otrzymać dopłatę, ustalane są przez gminę, jednak do najważniejszych należy nie tylko mieszkanie w budynku objętym umową z BGK. Według ustawy ta forma wsparcie skierowana jest do osób, które nie mogą samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych. Oznacza to, że szanse ma dopłaty mają tylko najemcy o odpowiednio niskich dochodach.
Miesięczny dochód gospodarstwa domowego, które stara się o rządowe wsparcie nie może przekraczać 100% średniego wynagrodzenia w przypadku osób samotnych. Obliczając limit dla rodzin do tego limitu, dolicza się 40% za każdą osobę, która do niej należy. Gmina, ustalając zasady naboru, wyznacza nie tylko limity dochodowe, ale też dodatkowe kryteria, jakie musi spełnić wnioskodawca. W praktyce pierwszeństwo w kolejce do dopłat mają duże rodziny pozostające w trudnej sytuacji materialnej. W ramach rządowego wsparcia mogą one otrzymywać nawet 1000 złotych miesięcznie.