Rynek mieszkaniowy

W Polsce najem to nadal konieczność, a nie wybór

Zbyt wysokie w stosunku do zarobków ceny najmu, a także brak stabilności i bezpieczeństwa to główne elementy, które zniechęcają Polaków do najmu nieruchomości. Dla wielu osób, mimo stale rosnących cen mieszkań, wynajem mieszkania nie jest dobrą alternatywą dla jego kupna, a jedynie koniecznością. Specyfikę polskiego rynku najmu może zmienić najem instytucjonalny.

Ceny najmu są zbyt duże w stosunku do zarobków

Na początku 2021 roku powstała Fundacja Rynku Najmu, której celem jest edukacja uczestników rynku nieruchomości, a także uregulowanie panujących w sektorze najmu zasad. Wszystko to prowadzić ma do zmiany stosunku Plaków do najmu, tak, aby traktowany był nie jako konieczność, ale dobra alternatywa dla kupna.

Na liczne problemy na rynku najmu wskazuje wiceprezes fundacji, Tomasz Bojęć. Pierwszym z nich są wysokie stawki czynszowe, które prowadzą do sytuacji, w której to zaciągnięcie kredytu hipotecznego, jest traktowane jako najlepszy wybór. W efekcie nawet młodzi Polacy, którzy nie posiadają stabilnej sytuacji życiowo-finansowej, rezygnują z mobilności i możliwości dalszego rozwoju zawodowego, w zamian za mieszkanie na kredyt.

Sytuacji nie poprawiają także stale rosnące ceny za nieruchomości.
Na pogłębienie problemu wpływa niewielki udział państwa w realizowaniu inwestycji mieszkaniowych. Na rynku brakuje mieszkań. W efekcie ceny nieruchomości windowane są przez prywatnych deweloperów, a także inwestorów. Dla wielu osób prywatnych wynajem mieszkań stał się także dodatkowym źródłem dochodu, a brak regulacji wpływa na ceny najmu.

Rozwiązaniem może stać się najem instytucjonalny, który zapewni zarówno najemcom, jak i wynajmującym bezpieczeństwo. W efekcie najemcy nie będą musieli obawiać się nagłego zakończenia umowy i konieczności wyprowadzki, a właściciele mieszkań nie będą obawiać się o stan swojej własności czy problemy z lokatorem. Opłacalne ma stać się wynajmowanie mieszkań długoterminowo.

Najem instytucjonalny może regulować stawki za wynajem

Najem instytucjonalny, może także korzystnie wpłynąć na stawki czynszów i poprawić standard oferowanych na rynku mieszkań. W momencie profesjonalizacji części najmu, najemcy z dużym prawdopodobieństwem mogą zacząć oczekiwać stosowania podobnych praktyk, takich jak jasna komunikacja i przejrzystość umów, także od najemców prywatnych.

Zbyt wysokie ceny korzyścią dla najemców?

Zbyt wysokie ceny najmu mogą w ostatecznym rozrachunku przynieść najemcom korzyści. Taka sytuacja miała miejsca w Berlinie, gdzie masowe wykupowanie mieszkań przez inwestorów i przeznaczanie ich wynajem doprowadziło do znacznego wzrostu stawek a czynsz. W efekcie na uregulowanie rynku zdecydowały się władze miasta, wprowadzając średnią kwotę, jaką za metr kwadratowy mogą uzyskać wynajmujący. Obecne ceny najmu w Warszawie są podobne jak w Berlinie, przy jednocześnie mniejszej sile nabywczej. Z punktu widzenia najemców regulacje, podobne do tych, jakie wprowadziły berlińskie władze, byłyby korzystne również w Polsce.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać