Reżim sanitarny narzucony w związku z koronawirusem wymaga od wszystkich stosowania nadzwyczajnych środków higieny. To samo dotyczy wynajmowanych mieszkań, które należy dokładnie wyczyścić przy każdej zmianie lokatorów.
Mimo, iż od kilku dni działają miejsca noclegowe, to pełne obłożenie jeszcze przed nimi. Aby zapewnić gościom jak największe bezpieczeństwo należy odpowiednio przygotować mieszkanie przy każdej wymianie gości. Zaniedbania w tym zakresie są nie tylko niebezpieczne pod względem zdrowotnym, ale mogą mieć również wpływ na przyszłość biznesu.
Ważne również, aby wiedzieć, jak można się zarazić koronawirusem. Pierwszym sposobem jest zarażenie bezpośrednie od osoby chorej, albo będącej nosicielem i przechodzącej chorobę bezobjawowo. Koronawirusem można też zarazić się pośrednio, np. poprzez dotknięcie zakażonej powierzchni, a następnie wprowadzenie wirusa do organizmu. Jednak uniknąć zakażenia można stosunkowo łatwo, ponieważ wirus jest nieodporny na powszechnie dostępne środki czyszczące i dezynfekujące. Z tego powodu profilaktyka jest niezmiernie ważna, aby nie doprowadzać do rozprzestrzeniania się epidemii.
Jak przygotować mieszkanie podczas epidemii?
Dokładnego czyszczenia powierzchni należy dokonywać przy każdej zmianie lokatorów, bez względu na to, czy któryś z nich przejawiał objawy choroby. Zasady, o jakich należy pamiętać to:
- dokładna dezynfekcja używanych powierzchni, w tym umywalek, sedesu, wanny, kabiny prysznicowej, kranów, ale również klamek, uchwytów od szafek, pilota od telewizora, włączników światła, słuchawki od domofonu i innych, które mogły być dotykane przez najemców,
- dokładne umycie blatów, podłóg, wyczyszczenie dywaników,
- przewietrzenie pomieszczeń,
- wyparzenie sztućców i naczyń w zmywarce lub w gorącej wodzie,
- tekstylia, czyli ręczniki, czy pościel, należy wyprać w wysokiej temperaturze z dodatkiem detergentu.
Wszystkie te czynności trzeba wykonywać mając na sobie środki ochrony osobistej, takie jak maseczka lub przyłbica, rękawiczki, a w miarę możliwości jednorazowy kombinezon, albo ubranie, które zaraz po sprzątaniu należy wyprać. Ważne również, aby zapewnić lokatorom środki dezynfekujące i mydło.
Ponadto podczas spotkania z lokatorami należy zachować dodatkowe środki ostrożności, czyli:
- utrzymywanie co najmniej dwumetrowego dystansu,
- zrezygnowanie z podawania rąk,
- przyjmowanie płatności przelewem lub Blikiem, rezygnując z płatności gotówką,
- dezynfekowanie długopisów, których używamy do podpisywania umowy najmu.