Wiele osób decyduje się na zakup nieruchomości (np. mieszkania) z zamiarem jego wynajęcia. Jest to szczególnie popularne w miastach, w których znajdują się uczelnie, szkoły wyższe czy uniwersytety. Młodzi, uczący się ludzie stanowią to dobra grupa potencjalnych najemców.
Często też wielu rodziców, których dzieci rozpoczynają studia decyduje się na zakup mieszkania, w którym „młody żak” będzie mieszkał. Pozwala to na „zaoszczędzenie” znacznej kwoty, która musiałaby bezzwrotnie zostać poniesiona na zakwaterowanie. Dodatkowym plusem jest możliwość wynajęcia pozostałych pokoi w takim mieszkaniu studenckim. Przy odpowiednim zarządzaniu wynajętym mieszkaniem uzyskane dodatkowo pieniądze mogą posłużyć na spłatę kredytu (jeśli nieruchomość była kredytowana) czy opłacenie rachunków. Idealny wariant wygląda tak, że młody żak: ma gdzie mieszkać i nawet nie musi ponosić comiesięcznych kosztów z tego wynikających. Po latach studiowania pozostaje mu nie tylko dyplom i tytuł naukowy, ale także nieruchomość.
Warto jednak pamiętać, że wynajęcie nieruchomości wiąże się z obowiązkiem opodatkowania przychodów, które ono generuje. W Polsce są dostępne dwie drogi opodatkowania mieszkania na wynajem. W pierwszej kolejności należy ustalić, czy najem będzie odbywał się z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, czy też jako prywatny najemca, bez konieczności rejestracji własnej firmy. Podatnik, który rozlicza „prywatny” najem ma do wyboru albo ryczałt ewidencjonowany, albo zasady ogólne, czyli opodatkowanie według skali podatkowej 18%, 32%.
Należy pamiętać, że jeśli podatnik wybierze opodatkowanie w postaci ryczałtu, to musi podjąć decyzję do 20 stycznia roku podatkowego. To jest graniczna data, do której należy dostarczyć w formie pisemnej informację o wyborze takiego rodzaju opodatkowania. W sytuacji, kiedy podatnik rozpoczyna wynajmowanie nieruchomości w trakcie roku, informację pisemną oświadczającą wybór ryczałtu musi dostarczyć nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiąca, gdzie uzyskał pierwszy przychód.