Wynajem mieszkań

Wynajem nieruchomości osobie starszej

style-photographs/bigstockphoto.com

Warunki demograficzne powodują, że wzrasta zapotrzebowanie na mieszkania dostosowane dla seniorów. Niebawem odsetek osób powyżej 65 roku życia wyniesie 30%, co będzie dwukrotnym wzrostem obecnego stanu.

Deweloperzy już teraz muszą tak zaplanować swoje inwestycje, aby były atrakcyjne dla tego segmentu konsumentów. Jest to klient dysponujący stałymi dochodami (rentami i emeryturami), a nieraz również własnym mieszkaniem, które chce zamienić na mniejsze lub nowsze. Z punktu widzenia dewelopera seniorzy są więc atrakcyjną grupą potencjalnych nabywców. Póki co w Polsce brakuje odpowiednio dostosowanych nieruchomości, z wyłączeniem tych powstających w ramach osiedli, pełniących rolę domów opieki czy spokojnej starości, z pełnym zapleczem usług medycznych i urozmaicających spędzane wolnego czasu. Są to jednak oferty zarezerwowane wyłącznie dla najzamożniejszych.

 

Cechy mieszkania dla osoby starszej

Nieruchomość przeznaczona pod wynajem dla osoby starszej, powinna posiadać pewne udogodnienia, które pozwolą na swobodne i komfortowe życie, uwzględniając ograniczenia ruchowe, ale i potrzeby psychofizyczne. W pokojach należy zadbać o odpowiednią ilość miejsca między melbami, umożliwiającymi swobodne poruszanie się. Lepiej wybierać te z zaokrąglonymi krawędziami oraz okrągłe stoliki, które zmniejszają ryzyko urazów. Szafy, komody warto przymocować do ściany, by można było się o nie bezpiecznie oprzeć. Sofy i fotele powinny być twarde, by nie zapadały się pod ciężarem ciała i by łatwo się z nich wstawało. Warto zainwestować w meble z możliwością regulowania ich wysokości, kąta nachylenia oparcia, czy posiadających podłokietniki i zagłówki. Podstawą jest usunięcie progów z podłóg oraz pokrycie jej materiałem, który nie jest śliski.

Podłoga ma ogromne znaczenie w łazience, gdzie łatwo o wypadek na mokrych kafelkach. Powinna być wykonana z materiału o chropowatej powierzchni, który nie staje się śliski nawet po zmoczeniu. Sprzęty, umywalkę, szafki, należy umieścić na wysokości dostosowanej do użytkownika. Pamiętajmy o odpowiednich odstępach między meblami i urządzeniami sanitarnymi. Brodzik prysznicowy nie może być zbyt wysoki, w miarę możliwości najlepiej w ogóle z niego zrezygnować. Pod prysznicem warto zamontować rozkładane siedzisko, a także dodatkowe barierki do podparcia. Podobne uchwyty powinny się znaleźć przy toalecie i umywalce.

W sypialni najistotniejsze jest łóżko – nie za wysokie, z twardym materacem, z poręczą, bez ostrych krawędzi. Nie kładźmy przy łóżku małych dywaników, które z łatwością się przesuwają. Wykładzinę najlepiej położyć w całym pomieszczeniu, a jeśli osoba starsza porusza się na wózku, musi być to wykładzina z krótkim, twardym włosiem.

W kuchni zabudowa również musi być na wysokości dostosowanej do wzrostu użytkownika. Dodatkowo warto zapewnić w niej wygodny stołek, czy krzesło, które umożliwią pracę przy blacie na siedząco. Zrezygnujmy z wysoko podwieszanych szafek, na poczet kredensów i szafek podłogowych.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać