Chcesz wynająć mieszkanie i szukasz lokatorów? Musisz mieć na uwadze to, że prawie połowa Polaków ma zwierzęta i będzie chciała wprowadzić się ze swoimi pupilami. Jak zatem zabezpieczyć się przed ewentualnymi zniszczeniami.
Razem z nami żyje ponad 8 mln psów i ponad 6 mln kotów. Osobom posiadającym zwierzęta nie jest jednak łatwo wynająć mieszkanie, ponieważ zazwyczaj niechętnie patrzymy na takich lokatorów. Wszystko zależy też od tego jakie to zwierzą. Raczej nie mamy problemu z wynajęciem mieszkania właścicielom zwierząt mniejszych niż pies czy kot, takim jak: chomik, królik, papużka albo rybki. Wpływ na to czy zdecydujemy się na lokatorów z większymi zwierzakami ma to, jaki lokal mamy na wynajmem. Im wyższy standard naszej nieruchomości, tym rzadziej zgadzamy się na dodatkowych lokatorów. Boimy się w szczególności zniszczeń takich, jak: pogryzione meble, kable i porysowane podłogi. Często nie odpowiada nam również zapach zwierzęcia. Ale zniszczenia to nie jedyna przyczyna naszej niechęci. Obawiamy się także nadmiernego hałasu, np. szczekania, a w związku z tym problemów z sąsiadami. Niechętnie też wynajmujemy lokale osobom z dużymi psami, szczeniakami oraz kotami. Zapewnienia przyszłych lokatorów, że zwierzę jest grzeczne i posłuszne, często do nas nie przemawiają.
Jeśli zatem absolutnie nie zgadzamy się na to, aby w mieszkaniu zamieszkał jakiś zwierzak powinniśmy poinformować o tym fakcie najemców i podpisać stosowną umowę z wyraźnym sprzeciwem wobec posiadania czworonogów.
Jeśli jednak podejmiemy decyzję o wynajęciu lokalu właścicielowi zwierzęcia pamiętajmy o tym, aby przede wszystkim zadbać o własne interesy i co jakiś czas kontrolujmy stan mieszkania. Zaznaczmy w umowie najmu, jakie zwierzę może zamieszkać w mieszkaniu, np. pies, kot, chomik. Jednym z zabezpieczeń może być pobranie wyższej kaucji od najemcy. Nie powinno to być problemem dla przyszłych lokatorów, gdyż większość z nich zdaje sobie jednak sprawę z tego, że mogą powstać niezaplanowane koszty związane ze szkodami, jakie jego podopieczny może wyrządzić. Za taką kaucję możemy odświeżyć mieszkanie do ponownego wynajęcia. Dodatkowo możemy też od najemcy zażądać wykupienia polisy OC, która zabezpieczy interesy obu stron.
Jak jeszcze możemy się zabezpieczyć? Na przykład sporządzając protokół wraz z opisem i zdjęciami stanu wyposażenia i wszystkich ścian. Dzięki temu przy końcowym rozliczeniu nie będzie wątpliwości czy najemca powinien ponieść odpowiedzialność za wyrządzone szkody.
Warto też spotkać się z potencjalnym najemcą oraz jego pupilem. Dzięki temu będziemy mogli ocenić, jak zwierzę się zachowuje i czy jest posłuszne. Możemy również poprosić np. o pokazanie książeczki zdrowia psa, aby sprawdzić czy ma aktualne szczepienia. Jeśli dalej mamy wątpliwości możemy też poprosić o referencję od poprzedniego wynajmującego danej osobie lokal.
Wynajem mieszkania lokatorowi posiadającemu zwierzę ma także swoje plusy. Ze względu na to, że mają oni większe problemy ze znalezieniem lokum dla siebie i swojego zwierzaka będą skłonni zapłacić więcej za wynajem. Dodatkowy plus to szybkie wynajęcie mieszkania, bo chętnych może być dużo. Zaletą jest także to, że nasza przychylność często może zagwarantować wynajem lokalu na dłuższy okres. Z kolei najemcy, którzy podpiszą umowę, będą się starać, aby utrzymać mieszkanie w jak najlepszym stanie i go nie stracić.
I na zakończenie pamiętajmy, że czasem lepiej wynająć mieszkanie rodzinie z psem czy kotem niż hałaśliwym studentom.