Pierwszy kwartał bieżącego roku był okresem osłabienia wzrostu średnich cen transakcyjnych nowych mieszkań dla większości państw należących do Unii Europejskiej. Jak na tle krajów Wspólnoty wypadła Polska? Ze wzrostem średnich kwot płaconych za mieszkania na poziomie 3% w porównaniu do IV kwartału roku 2021 i 13% w relacji rocznej Polska plasuje się w środku unijnego rankingu.
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym
W stosunku do IV kwartału ubiegłego roku, w I kwartale 2022 najbardziej ceny mieszkań wzrosły w Chorwacji, bo aż o 9,2%. Nieco niżej w tabeli uplasowały się Czechy ze wzrostem na poziomie 7,9% oraz Holandia z wynikiem 6,8%. W wymienionych państwach stawki wzrosły wyraźnie już w poprzednich kwartałach, w wyniku czego wzrosty w skali roku wyniosły w ich przypadku odpowiednio 20,3%, 29,8% oraz 14,8%. Na dole rankingu znalazły się natomiast państwa takie jak Belgia, Niemcy, Łotwa i Słowenia, gdzie średnie ceny transakcyjne na rynku pierwotnym w porównaniu z ostatnim kwartałem 2021 roku obniżyły się. W przypadku Belgi i Niemców spadek wyniósł mniej niż 1%, natomiast w Słowenii ceny spadły aż o 6,8%. W ujęciu rocznym Słowenia odnotowała średni wzrost cen na poziomie 1,5%. Mniejszy wzrost wystąpił jedynie na Cyprze i wyniósł 0,8% w porównaniu do I kwartału 2021 roku. Polska uplasowała się w środku unijnej tabeli cen ze wzrostem 3,3% w ujęciu kwartalnym oraz 13,3% w stosunku rocznym.
Ceny mieszkań na rynku wtórnym
Pierwszy kwartał 2022 największe podwyżki cen na rynku wtórnym przyniósł w Estonii, na Węgrzech, w Bułgarii i na Słowenii. Ceny wzrosły tam odpowiednio o 9,2%, 7,2%, 6,2% i 5,2% ujęciu kwartalnym. W Estonii ceny mieszkań podrożały najmocniej również w relacji rocznej, niemal o 27%. Nieco niższe podwyżki w skali roku odnotowano na Węgrzech, Łotwie i w Holandii (na poziomie 20-21%). W Polsce na rynku wtórnym odnotowano taki sam wzrost jak w przypadku rynku pierwotnego, tj.13,3%. W podobny sposób kształtowały się średnie ceny mieszkań z rynku wtórnego w porównaniu do I kwartału 2021 roku. W Polsce zanotowano bowiem wzrost cen o 13,8%.
Wzrosty cen na przestrzeni ostatnich 7 lat
Jeżeli jednak średnie ceny transakcyjne odnotowane w I kwartale bieżącego roku z rokiem 2015, to ich wzrost wynosi 48% w przypadku rynku pierwotnego, a w przypadku mieszkań z drugiej ręki – 59%. Jednak w porównaniu z innymi krajami UE wynik ten również plasuje Polskę gdzieś w środku. Dla przykładu w okresie tym ceny na Węgrzech wzrosły o 141%, w Czechach o 112%, a w Holandii o 88%. Są jednak i takie kraje, gdzie odnotowano dużo niższe podwyżki. Przykładem jest Cypr, gdzie w ciągu siedmiu lat ceny mieszkań wzrosły zaledwie o 4,7%.
Dalsze prognozy
Należy pamiętać, że w II kwartale Rada Polityki Pieniężnej dalej podnosiła stopy procentowe, co przełożyło się na drożejące kredyty hipoteczne i malejącą zdolność kredytową. Sytuacja na rynku nieruchomości będzie więc zmieniała się dynamicznie, a dalsze kształtowanie się cen transakcyjnych mieszkań będzie zależne od wielu czynników.