Rynek mieszkaniowy

Zadania stawiane przed programem Mieszkanie Plus

Mieszkanie Plus to nowy projekt rządowy, który oferuje mieszkania z tanim czynszem oraz opcję wynajmowania mieszkania z dochodzeniem do jego własności.

Problemy na rynku nieruchomości

W Polsce brakuje mieszkań. Obecnie na tysiąc Polaków przypada około 370 mieszkań. To aż o sto mieszkań mniej niż wynosi średnia europejska. Co więcej, wg danych zgromadzonych przez Europejski Urząd statystyczny aż 43 procent osób nie czuje się komfortowo ze względu na zbyt małą liczbę pomieszczeń w mieszkaniu. Kolejnym problemem, który doskwiera szczególnie młodym ludziom chcącym wkroczyć w dorosłe życie i wyprowadzić się z domu rodzinnego są bardzo wysokie, szczególnie w dużych miastach, czynsze za wynajem lokum. W takiej sytuacji młody człowiek postawiony jest przed wyborem wzięcia kredytu, który najprawdopodobniej będzie spłacać do końca życia, lub wynajmowania mieszkania i płacenia wysokiego czynszu. Wydawać by się mogło, że najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest mieszkanie komunalne. Jednak i tu pojawiają się trudności. Po pierwsze lokali komunalnych wciąż jest zbyt mało, a te które są, przydzielane zostają osobom, które są w bardzo trudnej sytuacji życiowej.

Mieszkanie Plus

Rząd od wielu lat wymyśla co raz to nowe sposoby walki z tego typu przeciwnościami. Najpierw był projekt Prawa i Sprawiedliwości ,,Rodzina na Swoim”, potem ,,Mieszkanie dla Młodych” autorstwa Platformy Obywatelskiej. Obecny rząd wprowadził zaś ,,Mieszkanie Plus”. Jest to sztandarowy program rządowy, w którym oferowane są mieszkania z niskim czynszem i możliwością ich wykupu. Czynsze te będą regulowane przez państwo. Ich niski koszt wynika z tego, że bloki, w których będą znajdować się mieszania z programu ulokowane zostaną na gruntach z Krajowego Zasobu Nieruchomości. KZN posiada działki, które przejął w dużej mierze od Poczty Polskiej i PKP, ponieważ instytucje te musiały pozbyć się nieużywanych terenów. W związku z faktem, iż grunty pod zabudowę państwo zdobyło za bezcen, a koszty budowy mieszkań mają być jak najbardziej obniżone, wysokość czynszu będzie niewielka. Według prognoz ma on wynosić 9 – 13 zł za metr kwadratowy w tańszej opcji i 13 – 19 zł za metr kwadratowy w opcji droższej. W opcji droższej wprowadzono także możliwość wynajmowania mieszkania z dochodzeniem do jego własności, która nastąpi po 30 latach płacenia czynszu.

A jak z lokalizacją mieszkań? Okazuje się, że dobra lokalizacja bloków stanowi wyzwanie. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreśla, że lokale powinny powstać tam gdzie jest na to największe zapotrzebowanie, czyli tam gdzie spółdzielnie mieszkaniowe są słabsze lub tam gdzie nie chcą inwestować prywatni deweloperzy. A dlaczego nie chcą inwestować? Ponieważ im się to nie opłaca. Od budowy mieszkań na wynajem o wiele bardziej korzystna jest dla nich sprzedaż nowych osiedli na komercyjnych warunkach. Według Jadwigi Emilewicz rozwiązaniem tego problemu mają być deweloperzy reprezentujący Skarb Państwa. Dodatkowo kolejnym zadaniem stawianym przed Mieszkaniem Plus, oprócz osiągalności cenowej, ma być odpowiednio duża liczba lokali oddanych do zamieszkania. Emilewicz planuje również włączenie do programu deweloperów komercyjnych, w których mają oni obowiązek, by cześć komercyjnych mieszkań, które budują była w systemie affordable.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać