Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera warto dokładnie sprawdzić jego wiarygodność i jakość realizowanych do tej pory inwestycji. Umożliwia to ustawa z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu rodzinnego, która zakłada obowiązek sprzędzenia przez dewelopera tzw. prospektu informacyjnego realizowanej inwestycji.
Prospekt informacyjny powinien zawierać szczegółowe informacje dotyczące przede wszystkim sytuacji prawno-finansowej dewelopera, a także budowy konkretnej nieruchomości (przedsięwzięcia deweloperskiego). Informacje w prospekcie powinny dotyczyć lokalu mieszkalnego bądź domu jednorodzinnego, którym zainteresowany jest potencjalny kupujący.
Konkretny prospekt informacyjny opracowywany jest na podstawie ogólnego wzoru, który wyróżnia następujące części: dane identyfikacyjne i kontaktowe dotyczące dewelopera, opis dotychczasowego doświadczenia dewelopera wraz ze wskazaniem realizowanych przez niego inwestycji, informacje na temat prowadzenia wobec dewelopera postępowania egzekucyjnego, a także występowania roszczeń osób trzecich. Ważnym elementem prospektu informacyjnego jest treść poświęcona samej nieruchomości, w tym budynku i gruntów. Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na status prawny działki, plan zagospodarowania przestrzennego sąsiadujących działek, planowane inwestycje infrastrukturalne w najbliższym sąsiedztwie nieruchomości, niezbędne zezwolenia, harmonogram realizacji całej inwestycji wraz z planowanym przeniesieniem prawa własności. Istotna jest również kwestia finansowania inwestycji. Należy sprawdzić czy deweloper przewidział otwarcie rachunków powierniczych.
Każdy prospekt informacyjny realizowanego przedsięwzięcia mieszkaniowego musi zawierać informacje na temat warunków odstąpienia od umowy deweloperskiej. Deweloper może zawrzeć również dodatkowe/inne informacje w dokumencie, np. zapis, że kupujący może zapozna się w biurze dewelopera z pozostałymi ważnymi z punktu budowy dokumentami np. kopią pozwolenia na budowę, sprawozdaniem finansowym dewelopera z ostatnich dwóch lat, czy projektem architektoniczno-budowlanym.
Oprócz uniwersalnych informacji, każdy prospekt musi również uwzględniać dane konkretnej inwestycji. Znajdują się one w indywidualnej części prospektu. Ta cześć prospektu uwzględnia informacje dotyczące: wielkości lokalu, standardu jej wykończenia, dane nt. części wspólnej budynku czy informacje o zamontowanych instalacjach. Warto pamiętać, że prospekt informacyjny stanowi obowiązkowy załącznik do umowy deweloperskiej.