Sezon letni to czas żniw dla właścicieli mieszkań na wynajem, szczególnie tych, położonych w atrakcyjnych lokalizacjach. Przychody z trzech miesięcy, przy odpowiednim zarządzaniu inwestycją, mogą być wyższe niż suma zarobków w pozostałych miesiącach.
Zakup nieruchomości na wynajem jest jedną z bezpieczniejszych form lokowania pieniędzy, o dużo wyższej stopie zwrotu niż lokaty czy inne bankowe produkty. Jak każdy biznes, wymaga jednak właściwego przygotowania i zarządzania. Przed zakupem należy więc przyjrzeć się najbardziej atrakcyjnym lokalizacjom w mieście, w którym chcemy nabyć nieruchomość. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby zakupu dokonać w innymi miejscu, np. w nadmorskim kurorcie, gdzie obłożenie trwa od czerwca do września. W takich lokalizacjach, szczególnie jeśli nie są to zbyt duże miejscowości, żyjące wyłącznie z turystyki, coraz częściej swoje inwestycje uruchamiają deweloperzy. Można tu więc kupić nieruchomości z rynku pierwotnego, z przeznaczeniem pod wynajem. Warto jednak wybrać taką miejscowość, w której zapotrzebowanie na wynajem apartamentów występuje również po sezonie letnim.
W dużych, rozwiniętych miastach, np. w Trójmieście, Warszawie czy Krakowie, gdzie życie toczy się nie tylko w sezonie letnim, ofert zakupu można szukać wśród mieszań z rynku wtórnego. Tu spora szansa trafienia na dobrą okazję cenową, jeśli np. mieszkanie wymagać będzie remontu. Co prawda odświeżenie go wymagać będzie kolejnych nakładów, szczególnie jeśli chcemy umieścić mieszkanie w kategorii apartamentów, jednak całkowity koszt takiej inwestycji może okazać się niższy, aniżeli zakup apartamentu wykończonego pod klucz. Ale takie okazje szybko znikają z rynku, trzeba więc trzymać rękę na pulsie. Ogłoszeń sprzedaży najlepiej szukać na najpopularniejszych internetowych portalach ogłoszeniowych oraz na lokalnych serwisach www.
Aby inwestycja przynosiła dochód oraz ze względu na to, jak krótki jest w naszym kraju sezon letni, należy zadbać, aby przez cały ten okres w mieszkaniu było pełne obłożenie. Ofertę najmu należy więc przygotować sporo wcześniej, zawierając w niej dokładny opis i korzystne zdjęcia lokalu. Aktualnie w sieci działa kilka wiodących stron, na których turyści szukają mieszkań na wynajem. Jedną z nich jest booking.com, a także zdobywający coraz większą popularność w Polsce Airbnb – serwisy, które na świecie funkcjonują z powodzeniem od lat. Nie zaszkodzi umieścić ofertę na lokalnym portalu, jednak turyści przyjeżdżający z różnych części kraju, korzystać będą raczej z ogólnie znanych i sprawdzonych serwisów.